Search

Обрати мову100 - річчя проголошення ЗУНР

100 - річчя проголошення

Західноукраїнської Народної Республіки

    1 листопада минає 100 років, як на західноукраїнських землях була створена ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА.

      Напередодні поразки Австро-Угорщини у Першій світовій активізувався визвольний рух у західноукраїнських землях.

     18 жовтня 1918р. депутати-українці в австрійському парламенті, скликали у Львові збори політичних і громадських діячів Галичини і Буковини, на яких було обрано Українську Національну раду. Українська Національна рада (УНР) заявила, що усі західноукраїнські землі мають створити Українську Державу.

     У відповідь на це українські національно-демократичні сили вирішили взяти владу у Львові збройним шляхом. У ніч на 1 листопада 1918 р. частини легіону українських січових стрільців на чолі зі сотником Д.Вітовським зайняли у Львові всі урядові установи та стратегічні пункти. Австрійський намісник, перелякавшись, передав усі владні адміністративні повноваження – Українській Національній Раді.

    Створення Західноукраїської Республвки відбувалося одночасно з відродженням Польщі, яка претендувала не тільки на свої етнічні землі, а й на українські, зокрема на Східну Галичину. Тому Українська Національна Рада поставила перед австрійським урядом питання про передачу їй всієї повноти влади у Галичині та Буковині, однак їй було відмовленою.

     Західноукраїнська Народна Республіка проіснувала 257 днів, її поразку зумовив цілий ряд факторів. Але навіть за такий короткий час і навіть у таких складних обставинах ця держава була справді народною, демократичною, її політичний устрій являв собою добру модель тогочасної європейської правової держави. Президентом республіки було обрано Є. Петрушевича. Урядові ЗУНР вдалося налагодити адміністрацію краю, пошти, телеграфу, залізниці, забезпечити функціонування шкіл, шкільництво отримало державний статус, національним меншинам надавалося право "на школу рідною мовою", утверджувався державний статус української мови.

      Значні зусилля були спрямовані на об'єднання з УНР. Після переговорів з Директорією 22 січня 1919 р. у Києві проголошено Акт Злуки УНР та ЗУНР (зараз 22 січня відзначається як День Соборності України). Діяльність ЗУНР мала значний вплив на формування національної свідомості всього українського народу.

     Для захисту республіки була утворена боєздатна Українська Галицька Армія (УГА), яка досягла 100 тис. чоловік. ЇЇ основу складали загони Українських січових стрільців. Основними рисами цієї армії були непохитна відданість національній ідеї, товариська солідарність, сміливий молодечий запал, дух самопожертви у боротьбі за незалежну соборну Україну, достатньо високий військовий вишкіл старшин і стрільців. Без втручання Антанти, УГА, ймовірно, могла би захистити рідні терени як від Польщі, так і від більшовиків.

     З метою вшанування пам'яті творців Західноукраїнської Народної Республіки викладачами історії Петрів Г.В. та Олійник М.Д. було проведено відкрите заняття, в ході якого студенти-другокурсники мали змогу пригадати основні історичні дати, документи, спогади пов'язані із цими подіями, послухати стрілецьку пісню. Мультимедійна презентація та відеоролики переносили присутніх у ті далекі часи та вимальовували образи політичних діячів Західноукраїнської Народної Республіки, вояків Української Галицької Армії, наших земляків учасників національно-визвольних змагань. Студенти мали можливість віртуально відвідати історичні місця пам'яті тих революційних років у рідному краї.

     Десятки тисяч стрілецьких могил сьогодні нагадують про звитягу та славу тих днів… Шкода, що в сучасній Україні, ми не завжди беремо з нашого минулого краще і не можемо оцінити тих національних надбань, що залишили нам попередні покоління. Тому дуже хочеться, щоб свої дії та помисли наше молоде покоління звіряло з прикладом, пам'яттю, невмирущою славою борців за незалежність України .

 Петрів Г.В., Олійник М.Д., викладачі історії