Search

Ваші права при затриманні та арешті

Будь-який громадянин України може бути затриманий поліцією. Це зовсім не означатиме, що він – злочинець. Просто будь патрульний має право затримати вас для з’ясування особи або причетності до раніше скоєних злочинів.

У цій ситуації не забувайте, що у вас теж є свої права, які потрібно знати і вміти ними користуватися.

Що зробити, якщо мене затримали

Постарайтеся не панікувати. З поліцейськими слід розмовляти ввічливо, уникаючи оборотів “Ви не маєте права”, “Ви за це відповісте” і т. п. Якби це допомагало, статистика скоєних співробітниками силових структур правопорушень виглядала б значно оптимістичніше. Насправді, волання до справедливості та закону тільки заохотить правоохоронців.

Тому виконуйте їхні вимоги, по можливості повідомивши друзям або родичам про ваше затримання

(Дзвонити краще людям, реально здатним надати допомогу) Відповідно до законодавства поліція зобов’язана повідомити про ваше затримання рідних і адвоката (на ваше прохання) протягом двох годин. Можете акуратно нагадати про це правоохоронцям.

Пам’ятайте!

Під час затримання за підозрою у вчиненні кримінального злочину Ви маєте право:

  • не свідчити проти себе чи своїх рідних;
  • у будь-який час відмовитися давати показання й відповідати на запитання;
  • мати захисника та побачення з ним „віч-на-віч” до першого допиту;
  • надавати докази, заявляти клопотання та відводи;
  • вимагати перевірки судом законності затримання;
  • особисто брати участь у судовому розгляді щодо обрання запобіжного заходу – взяття Вас під варту.

Вам мають роз’яснити Ваші права й скласти про це протокол, а також протокол про Ваше затримання як особи, підозрюваної у вчиненні злочину.

Після затримання може бути здійснено Ваш особистий обшук і вилучення речей та документів.

  • У разі обшуку, вимагати, щоб обшук проводила особа тієї ж статі, що й особа, яку обшукують;
  • Вимагати проведення обшуку у присутності 2-х понятих (понятими не можуть бути працівники правоохоронних органів, інші заінтересовані особи)

Пам’ятайте!

Ви не зобов’язані доводити свою невинуватість.

Знайте!

Про Ваш арешт і місце перебування слідчий зобов’язаний повідомити дружину/чоловіка або іншого родича. Вимагайте, аби таке повідомлення було здійснено негайно!

Якщо Ви заявите, що бажаєте запросити захисника, посадові особи мають надати Вам допомогу, аби ви могли зв’язатися із захисником чи особами, які можуть його запросити.

Якщо Ви заявите, що бажаєте мати захисника, але за браком коштів або через інші поважні причини не в змозі цього зробити, посадові особи зобов’язані призначити захисника за рахунок держави.

Вимагайте захисника одразу після Вашого затримання!

Пам’ятайте!

Ви маєте право на захисника з моменту затримання!

У разі затримання за підозрою у вчиненні злочину Вас мають якнайшвидше, але в будь-якому випадку не пізніше 72 годин або звільнити, або доставити до суду, де Ви зможете взяти участь у судовому розгляді про Ваше тримання під вартою чи застосування іншого запобіжного заходу (застава, підписка про невиїзд тощо).

Знайте!

Відповідно до статті 29 Конституції України Ви маєте право на свободу та особисту недоторканість.

Посадові особи правоохоронних органів не мають права Вас заарештувати або тримати під вартою без умотивованого рішення суду.

Конституція України лише у виняткових випадках, коли треба нагально запобігти злочинові або його перепинити, дозволяє затримання особи без рішення суду.

Законодавство України передбачає, що уповноважені органи можуть затримати Вас без попереднього рішення суду, коли:

– Ви вчиняєте адміністративне правопорушення:

І щодо Вас вичерпано всі інші заходи впливу, а Ви не припиняєте своїх протиправних дій.

– Ви вчинили адміністративне правопорушення:

і має бути складений протокол, а у Вас немає посвідчення особи й немає свідків, які могли б повідомити про Вас необхідні дані.

Адміністративне затримання не може тривати більше трьох годин. Лише у виняткових випадках, пов’язаних із порушенням прикордонного режиму або порядку обігу наркотичних засобів, Вас можуть затримати на строк до трьох діб. Також, у разі вчинення Вами дрібного хуліганства, злісної непокори правоохоронцю, образи правоохоронця чи публічних закликів до невиконання його вимог, Вас можуть затримати до розгляду справи судом.

В усіх інших випадках негайно після з’ясування особи й складення протоколу, але в будь-якому разі не пізніше ніж через три години, Вас має бути звільнено.

Законодавство України передбачає, що уповноважені органи можуть затримати Вас без попереднього рішення суду у випадку обґрунтованої підозри, що Ви вчинили злочин, але тільки тоді, коли така підозра ґрунтується на зазначених у законі обставинах, а саме:

  • коли Вас застали при вчиненні злочину або безпосередньо після його вчинення;
  • коли очевидці, у тому числі й потерпілі, прямо вкажуть, що саме Ви вчинили злочин;
  • коли на Вас або на Вашому одязі, при Вас або у Вашому житлі будуть виявлені явні сліди злочину.

Якщо таких обставин немає, але в правоохоронців є інші підстави для підозри, Вас можуть затримати без попереднього рішення суду лише якщо Ви:

  • намагалися втекти;
  • не маєте постійного місця проживання;
  • коли не встановлено Вашу особу.

У будь-яких інших випадках Ваше затримання без попереднього рішення суду є не законним. У випадку затримання за рішенням суду або без рішення суду правоохоронці зобов’язані представитися, повідомити, яке саме правопорушення Ви вчинили або у вчиненні якого злочину Ви підозрюєтеся, роз’яснити Ваші права й обов’язки, визначені законодавством.

При порушенні ваших прав Ви маєте право подати скарги до прокуратури або до суду.

Як поводитися у відділенні поліції

Не поспішайте давати свідчення, не забувайте про ст. 63 Конституції України, згідно з якою будь-який громадянин має право не давати свідчення щодо себе чи близьких родичів. Пам’ятайте, ви маєте право взагалі відмовитися від дачі свідчень або заявити, що будете спілкуватися зі слідчим тільки в присутності вашого адвоката. Якщо ви знаходитесь в ізоляторі тимчасового тримання (ІТТ) більше 3 годин, вас повинні забезпечити гарячим харчуванням. Якщо в камері не працює санвузол, у вас є право вийти в туалет за бажанням, але не рідше одного разу на 4 години.

На вашу вимогу співробітники поліції повинні забезпечити доступ лікаря.

Перед підписанням будь-яких документів, спершу вивчіть їх зміст.

Пам’ятайте про наступні права:

  • Власноруч записувати свої показання в протоколі;
  • Вносити в протокол будь-які свої коментарі, у тому числі про порушення закону при затриманні;
  • Заповнюючи протокол, поставте прочерки у порожні поля.
  • Відмовитись від підписання протоколу або свідчень;
  • Вимагати копію протоколу.

Куди звертатися, якщо мої права порушують

Під час затримання Ви маєте право подати скаргу черговому співробітнику поліції (усну чи письмову) та вимагати надання медичної допомоги, огляду та реєстрації тілесних ушкоджень.

Телефонуйте на гарячу лінію МВС або прокуратури. Відповідні номери повинні розміщуватися на інформаційних стендах у відділеннях поліції. Проте, краще знати їх заздалегідь. Хороший варіант – повідомити про проблеми близьким людям, які передадуть інформацію у відповідні інстанції.

: