17 вересня студенти 1 курсу агрономічного відділення відвідали одне з найкращих господарств Тернопілля -Бучачагрохлібпром, керівником якого є Заслужений працівник сільського господарства України, Голова ради обласного об’єднання «Тернопільська обласна рада сільськогосподарських підприємств», Заступник голови Аграрного союзу України ГАДЗ ПЕТРО ІВАНОВИЧ.
Студенти побували у яблуневому диво-саду, якому лише другий рік, а він уже плодоносить. З роповіді агронома Мельника Тараса Володимировича довідалися, що на площі 550 га застосовано найновіші європейські технології: 90% його насаджень — це власноруч вирощений матеріал, решта — саджанці з Польщі та Голландії.
Добре облаштовано систему крапельного поливу: це важливо в наш час, коли частими є посухи. Крапельне зрошення дозволяє ефективно використовувати дорогоціне багатство природи - воду. Система крапельного поливу не лише використовує води на 30-50% менше, ніж оприскувач, а найголовніше - зменшує ризик захворювання рослин і знижує необхідність в прополках. Сад доглянутий, адже тут і обрізку вчасно проводять, і всі агротехнічні заходи.
Ознайомилися також з одним з інструментів сучасного садівника – автономною метеостанцією. Дані автономних метеостанцій дають змогу більш точно оцінити вплив погодних факторів на формування врожаю, дозволяють планувати й управляти агротехнічними заходами в саду, дають змогу цілодобово аналізувати кліматичну ситуацію на ділянці насаджень, сприяють наданню своєчасної інформації про початок, тривалість, інтенсивності атак шкідників і певних хвороб рослин. Використання метеостанції дозволяє точно визначити терміни лікування та використання необхідних препаратів, істотно заощаджує витрати засобів для захисту рослин, і витрати праці.
Побували і в плодовому розсаднику, де росте понад 500 тис. саджанців зимового щеплення. У студентів виникло багато запитань: про схему посадки, про види щепленння, про вегетатисну підщепу.
Побували на насіннєвому заводі, який спеціалізується на очищенні, калібруванні, протруюванні і фасуванні насіння різноманітних сільськогосподарських культур. Сьогодні це дві потужні зерноочисні лінії: перша - потужністю 150 тонн на добу, друга - 250 тонн на добу.
На базі ТзОВ «Бучачагрохлібпрому» знаходяться дві насіннєві лабораторії, які ведуть контроль за якістю насіння, а саме: його чистотою (калібрування та очистка по питомій вазі), енергією, схожістю та масою 1000 зерен.
Тут вирощують оригінальне, сертифіковане насіння для різних зон України: 30 сортів озимої пшениці, 5 сортів озимого ячменю.
Господарство тісно співпрацює з Уманським національним університетом садівництва, нині вісім його випускників працюють тут агрономами. Сподіваємося, що такою ж тісною стане співпраця і з нашим навчальним закладом. Вже є домовленість про проходження практики нашими студентами, що у грудні місяці вони будуть проходити практику з «Плодівництва» і допомагатимуть з обрізкою у цьому господарстві.
Зубик І.М., Руснак С. Г., викладачі коледжу