Search

Історія

Про діяльність «Просвіти» в Заліщиках

Протокол установчих зборів

У першій половині ХІХ - на початку ХХ ст. українці Галичини здобули репутацію людей високоорганізованих і суспільно дисциплінованих. Попри незначний кількісний відсоток інтелігенції українці мали новий тип проводу; високоосвічені, національно свідомі громадські діячі - педагоги, юристи, священики, які намагалися при-стосувати селянина до вимог тогочасного капіталістичного суспільства.

Руська Селянська Бурса в Заліщиках

Будинок Просвіти в Заліщиках

Володимир Охрімович

Маріян Долинський

Осип Маковей

Товариства "Просвіта", "Сільський господар", "Руське (а згодом Українське) педагогічне товариство", Наукове това-риство імені Шевченка та інші громадські, культурно-освітні організації, кооперативний рух висунули українців Східної Галичини на авансцену всеукраїнського національного руху. Галичина стала українським П'ємонтом.

Осип Маковей з молодими просвітянами

Отець Ілля Чорнодоля

Архівні документи від 2 липня 1897 року свідчать, що членами-засновниками читальні Старих Заліщиків були Микола, Андрій і Максим Клічуки, Михайло Рачок, Теодор Романко, Василь Гембатюк, Василь Ткачик, отці Олександр Княгиницький і Дмитро Курдидик, Іван Коцюбійчук, Григорій Смеричанський і Михайло Гусаківський.

Михайло Галущинський, голова Просвіти

Отець Дмитро Курдидик написав листа до Головного Виділу «Просвіти» у Львові про затвердження рішення щодо заснування читальні в Старих Заліщиках і про те, щоб Головний Виділ подарував книги. 20 серпня 1897 року зі Львова на адресу читальні надійшло 58 книг, серед яких були календарі, художня, історична, пригодницька, медична, дитяча література, книги про ведення господарства. Із «Справоздания» читальні «Просвіти» за 1897 рік дізнаємось, що 29 серпня відбулися збори просвітян у кількості 54 членів, із яких: 21 чоловік, 3 жінки, 26 парубків і 4 дівчини. Письменних було 30, а неписьменних — 24 члени.

Василь Бараник

Василь Цалинюк

Сестри Деркачівни – просвітянки з Старих Заліщик

Аматорський гурток читальні Просвіти Старих Заліщик.

Приміщення для читальні виділив господар Федір Романко, котрого збори вибрали її головою. Читальня передплачувала часописи «Свобода», «Добрі ради» й «Посланник». У бібліотеці було 140 книг.

Хор дівчат в Старих Заліщиках при читальні просвіти, 2 січня 1933 р., диригент Івась Ткачук

21 листопада 1897 року сформували таку структуру Виділу: голова — Федір Романко, заступник голови — Михайло Гусаківський, касир — Василь Гембатюк, секретар — Михайло Рачок, бібліотекар — Василь Ткачик. Члени Виділу: Микола Клічук і Матей Черлінка.

Просвітянська молодь Старих Заліщик

Просвітянка Анастазія Красій (у центрі) з дочками, зятем і невісткою, Старі Заліщики, 1927 рік

Однак робота в читальні була незадовільною. Просвітяни звинуватили голову «Просвіти» Федора Романка, який одночасно був і війтом села, у бездіяльності. 8 червня 1903 року відбулися загальні збори просвітян, на яких вибрано новий Виділ, а саме: голова — Андрій Клічук, містоголова — Яцко Чернійчук, писар — Михайло Рачок, скарбник — Василь Ткачик, заступники виділового — Петро Мамалиґа та Іван Коцюбійчук. На зборах записалося в члени товариства 45 чоловік, а пізніше — ще 19 чоловік. Щонеділі та у святкові дні відбувалися сходини, читалися голосно книжки й часописи.

Просвітяни Старих Заліщик

Аматорська група просвітян Заліщик

Заліщанки-просвітянки

У донесенні адвоката Василя Бараника 19 жовтня 1903 року до канцелярії «Просвіти» у Львові відмічено пожвавлення роботи читальні в Старих Заліщиках і те, що тут, на вечорницях, виступив хор і музиканти із Дзвиняча. Незабаром Головний Виділ подарував читальні 84 книги.

Вол. Корінь з хором читальні «Просвіта» в Заліщиках

Просвітянський доріст

Дівчата просвітянки із Старих Заліщик

Отець Іван Чукур з просвітянською молоддю Заліщик

31 березня 1907 року просвітяни на зборах вибрали заступником голови суддю Євгена Стрийського, який невдовзі став головою філії «Просвіти» на Заліщанщині.

Районні курси дошкільного виховання від товарситва Просвіта

Хор заліщицької Просвіти з В. Бараником, отцями І. Чукуром, Р. Попадюком і диригентом В. Коренем

До покращення роботи читальні значною мірою спричинилися учні семінарії. Семінаристи Варвара й Ганна Теслюк, Катерина Гембатюк організували театральний гурток і вже в 1910—1911 рр. за допомогою семінаристів-хлопців влаштували дві вистави — «Сільські аристократи» й «Безталанна», а також провели вечір Святого Миколая та Шевченківський концерт. Діяльність читальні поширювалася, і до неї — заохочені працею хлопців і дівчат — почали вступати нові члени. У цьому активно допомагав молоді ілюстратор читалень Северин Левицький. За свою активність молоді працівники дістали признання голови філії «Просвіти» Євгена Стрийського.

Оголошення про збори Просвіти в Заліщиках, 1923 рік

З цікавими доповідями виступали доктор Роман Сефанович, Василь Мамалиґа (1926 р.), доктор Маріян Долинський (1929 р.), Федір Суярко-Животівський та інші.

Роман Стефанович

Просвітянська мололь Заліщик, кінець 20-х років

В умовах відсутності інших масових джерел інформації українські книги, часописи й журнали формували світогляд членів «Просвіти», ставали мірилом моральних і культурних цінностей.

Добровлянські просвітянки

Юначий хор Просвіти в Заліщиках

При читальні в Старих Заліщиках у 1930 році відновлено хор (25 чоловік), керівником якого був Василь Недзвецький. З 1931 року керував хором диригент Іван Ткачук. У 1935 році диригентом був Василь Красій.

Аматорська вистава просвітян в Заліщиках

О. І. Романко, житель Старих Заліщиків, згадує, що в 30-х роках у хаті його бабки Гембатюк-Мороз розмістилась читальня. Хата складалась із двох кімнат. Більша була відведена під читальню «Просвіти». У 1933—1934 роках читальня була в хаті Парасковії Черлінко. Тут збирались члени «Просвіти». Читали Т. Шевченка, І. Франка, Лесю Українку, І. Вільде.

Аматори просвітянського драмгуртка з Старих Заліщик

Просвятнська молодь Заліщик

У 1933 році при читальні «Просвіти» в Старих Заліщиках організовано товариство «Луг». При громаді були гуртки: «Рідна школа», «Союз українок», товариства «Українська бесіда», «Дністер», «Сила».

Просвітянський доріст

Просвітній гурток

Просвітяни на народній виставці в Заліщиках, поч.30-х років

Народна виставка просвітян 30 роки Заліщики

Скоморовський власник української книгарні в Заліщиках в дововєнні роки

У 30-х роках місцева «Просвіта» налічувала у своєму складі 70 членів. Просвітяни Старих Заліщиків не мали власного читальняного будинку. У різний час читальні знаходились у домах Федора Романка, Анастасії Красій, Параски Монич, Анастасії Гембатюк.

Ярослав Смеречанський, о. Іван Чукур, професор О. Жолевич з молоддю. Кінець 30-х початок 40-х років

Хор просвітян м. Заліщики, 1942 рік

Будинок читальні «Просвіта» у с. Торське

Просвітяни Заліщик розстріляні в Умані

Актив Заліщицької районної організації Руху біля могили борцям за волю України с. Устечко,
освяченої восени 1989 р.

Ювілейна монета

У донесенні до Головного Виділу «Просвіти» від 23 квітня 1933 року голова Заліщицької філії товариства доктор Роман Стефанович і Мар'ян Панас до числа кращих у Заліщицькому повіті зачислили читальню в Старих Заліщиках.

М. Сопилюк,
член товариства «Просвіта»

: