Профорієнтаційна робота
Мотивація професійного вибору, відношення студента до навчального закладу, його професійна орієнтація і життєві плани в багатьох випадках залежать від інформації, яку він отримає на найбільш важливому етапі складного та суперечливого процесу професійного самовизначення.
Професійна орієнтація – це наукова дисципліна, яка допомагає людині обрати свою майбутню професію з урахуванням усіх її здібностей, потреб і бажань.
Крім того, професійна орієнтація дає можливість мотиваційного чинника розвитку у людини та стимулює її позитивне ставлення до праці.
Робота з профорієнтації охоплює такі етапи:
Інформаційний – перш ніж обрати професію, абітурієнти мають отримати максимум інформації про професії, їх зміст, статус на ринку праці, рівні освіти, перспективи працевлаштування, можливості продовження навчання.
Діагностичний – для того, щоб обрати якусь конкретну професію, абітурієнт має визначити, які у нього схильності, інтереси, чи усвідомлює він до кінця правильність свого вибору.
Консультування – передбачається, що протягом консультацій кожен абітурієнт отримає індивідуальну консультативну допомогу при виборі професії з використанням професіограм і психограм. Також проводиться робота зі схемою аналізу професій. У процесі професійної консультації може здійснюватися переорієнтація абітурієнтів на іншу професію (спеціальність), якщо обрана ними професія є неактуальною або не відповідає здібностям абітурієнта, однак кінцевий вибір залишається за ними.
Трудові спроби – на цьому етапі майстри виробничого навчання або педагоги проводять практику з абітурієнтами, які первинно визначилися з професією (спеціальністю), в лабораторіях і навчально-виробничих майстернях. Під час трудових спроб абітурієнти знайомляться з робочими місцями, технічним оснащенням; порівнюють свої очікування з реальними умовами трудової діяльності; оцінюють свої можливості в обраній професії.
Співбесіда – адміністрація та роботодавці спілкуються індивідуально з кожним абітурієнтом. Мета співбесіди – визначити, чи готовий працювати абітурієнт, а в разі його готовності – запропонувати йому певну вакансію.
У кожної молодої людини є мрія – знайти свою професію, яка б припала до душі, яка б стала тим щасливим квитком та надійним місточком, що дасть надійну перепустку в доросле життя. Адже, обираючи свою професію, обираєш своє майбутнє, а можливо, і свою долю.
Закінчується навчальний рік, і багато випускників загальноосвітніх закладів стануть перед вибором професії. Вибір професії – це велика відповідальність. Відповідальність перед батьками, суспільством, та найголовніше – перед собою. Вибір професії – справа нелегка. Але робити цей вибір доводиться кожному без винятку. Перед молодим поколінням постануть питання, як отримати правильний вибір професії та знайти головну справу свого життя, щоб мати моральне задоволення від роботи, отримувати достойну заробітну плату, приносити користь людям, державі.
Сьогодні ми з впевненістю можемо говорити, що існує найпотужніша система, яка займається підготовкою конкурентноспроможного працівника – це наша фахова передвища освіта.
Профорієнтаційна робота у ВСП Заліщицький ФК імені Є.Храпливого НУБіП України спрямована на вирішення наступних завдань:
-
підвищення рівня проінформованості школярів про спеціальності коледжу;
-
формування позитивного іміджу коледжу;
-
підвищення конкурентоспроможності нашого навчального закладу на ринку освітніх послуг;
-
підготовка кваліфікованих фахівців;
-
створення умов для усвідомленого професійного самовизначення і розкриття здібностей особистості.
До профорієнтаційної роботи залучаються всі педагогічні працівники та студентське самоврядування коледжу. Відповідальними за проведення профорієнтації визначені голови циклових комісій та члени приймальної комісії.
Студенти коледжу відвідують школи за місцем проживання та свого попереднього навчання, презентуючи ВСП Заліщицький ФК імені Є.Храпливого НУБіП України, ненав'язливо та вміло доносячи позитивну інформацію про життя коледжу, про професію котру здобувають, викликаючи інтерес до навчання в абітурієнтів.
Викладачі коледжу, відвідуючи навчальні заклади, презентують наші спеціальності, запрошують випускників на Дні відкритих дверей та мають можливість спілкуватися з батьками на батьківських зборах.
За графіком проводяться Дні відкритих дверей. Під час відвідувань коледжу абітурієнтам надається детальна інформація щодо умов вступу до коледжу, спеціальностей за котрими проводиться підготовка, їх ознайомлюють з матеріально-технічною базою: відвідування навчальних кабінетів, лабораторій.
З метою задоволення інтересу школярів та їх батьків до певного напрямку підготовки проводяться індивідуальні професійні консультації, майстер – класи, тренінги, конкурси. У ході консультації визначаються шляхи отримання освіти за обраними напрямами підготовки, терміни навчання, перспективи професійного зростання, попит фахівців на ринку праці.
Актуальності набуває інтегрування розроблених інформаційних буклетів у простір інтернет-технологій, створення відповідних груп в мережевих проектах "YouTube", "Instagram", "Facebook", "TikTok".
На сайті коледжу представлено максимум відомостей про спеціальності, їх зміст, статус на ринку праці, умови утворення і терміни навчання, перспективи працевлаштування, можливості продовження навчання. Також можна ознайомитися з усіма новинами, подіями, що відбуваються у коледжі.
У справі профорієнтації існує своя «класика», однак через те, що у коледжі працюють зацікавлені, творчі люди – з'являються нові, сучасні, цікаві форми профорієнтаційної роботи.
Відокремлений структурний підрозділ «Заліщицький фаховий коледж імені Є.Храпливого Національного університету біоресурсів і природокористування України», як високорейтинговий із авторитетно сформованим іміджем заклад освіти, забезпечує підготовку висококваліфікованих фахівців, має свою столітню славетну історію, шанобливу біографію, свої традиції, свою особливу ауру, що приємно зазначити, і свій особливий мікроклімат та консолідовані зв'язки співпраці адміністрації коледжу, викладачів, вихователів з нашими студентами, їхніми батьками та навчальними закладами шкільної та професійно-технічної освіти.
Тільки таке повноцінне партнерство і взаємна повага дає належні результати в освітньому процесі.
У профорієнтаційній роботі колектив ВСП Заліщицький ФК імені Є.Храпливого НУБіП України керується:
Узагальнюючи наведений комплекс напрямків здійснення профорієнтаційної роботи, зрозуміло, що це довготривала, цілеспрямована та злагоджена діяльність адміністрації і усього педагогічного колективу нашого навчального закладу.
Отож, вибір професії є важливим кроком у життєвому і професійному становленні людини. Від правильного вибору професії виграє як суспільство, що одержує цілеспрямованого суспільно корисного громадянина, так і особистість, яка відчуває задоволення від роботи і має широкі можливості для самореалізації.