Social-menu

Літературними стежками Заліщиків

Літературними стежками Заліщиків

Тут вічний спочинок знайшов Маковей,

Тут русло Дністра – як на щастя підкова,

Тут щедрими сонце плекає людей,

Тут берег і місто – немов Колізей,

Тут Хмурич у пісні – місцевий Орфей,

Тут праця щоденна – достатку основа.

О.Матвійчук

Гарним видався осінній день. Ще трішки віддає нам свого тепла сонячний жовтень. Йдемо зі студентами, зачаровані осінніми пейзажами мальовничих Заліщиків, що поринають в променях золотого падолисту, і переповнює нас радість. А ще переповнює нас гордість за наше місто. Адже тут у свій час проживали чи перебували з відповідальною місією, або просто відпочивали стільки видатних, творчих, талановитих особистостей!

У ВСП «Заліщицький фаховий коледж імені Є. Храпливого НУБіП України» проводиться науково-пошукова робота за різними напрямами, зокрема дослідження історичного минулого Заліщанщини.

Студенти із захопленням перечитують сторінки двотомного видання «Заліщики: роки, події, люди», автором якого є Михайло Сопилюк – історик, педагог, знаний дослідник нашого краю, член Спілки журналістів України, громадський діяч, який описав багато цікавих фактів становлення і розвитку нашого міста та краю від найдавніших часів до наших днів.

У рамках Тижня української мови та літератури 30 жовтня було проведено заняття-екскурсію «Літературними стежками Заліщиків», де студенти 12 групи спеціальності «Агрономія» ознайомилися з визначними місцями міста над Дністром.

Студенти біля пам'ятника віддали шану славному Кобзареві – Т. Г. Шевченку,

побували у сквері , де споруджено пам'ятник видатному українському письменнику, активному громадському діячеві Осипу Маковею, який з 1913 року проживав у Заліщиках. Своїм чуйним ставленням до учнів і вчителів він завоював щиру симпатію і авторитет. Його ім'ям названо вулицю, провулок, середню школу. На колишній семінарії (тепер готель «Старі Заліщики») встановлено меморіальну дошка з барельєфом письменника.

Далі літературні стежки повели нас до монументу (бронзове погруддя) Каменяреві – І. Я. Франку, видатному українському поетові, прозаїку, драматургу, філософу, політичному і громадському діячеві.

Далі студенти почули  розповідь про Михайла Гайворонського – видатного композитора, диригента, громадсько-політичного діяча, члена легіону Українських січових стрільців, який народився і виріс у м. Заліщики. Пам'ятник М. Гайворонському знаходиться на території музичної школи, де у 1963-1993 роках працював директором Теодор Хмурич, український музикант, хоровий диригент, самодіяльний художник ( на будинку встановлена меморіальна дошка).

Студенти побували біля пам'ятного знака українському поетові , політичному діячеві і археологу Олегу Ольжичу-Кандибі, який досліджував у Заліщиках поселення трипільської культури; біля меморіальної дошки Олені Телізі – українській поетесі, діячці ОУН; біля меморіальної дошки Василеві Стефанику, українському письменнику-новелісту, депутату від Віденського парламенту, що виступав 1911 року у «Народному домі» (сьогодні будинок пошти); письменникові та журналісту Петрові Ковальчуку (меморіальна дошка розміщена на будинку, де він жив).

Літературні стежини привели нас до Соломії Крушельницької – видатної української оперної співачки зі світовим ім'ям, яка виступала з концертною програмою у Заліщиках у 1905 році в Будинку товариства «Сокіл» (зараз будинок колишнього кінотеатру).

Насамкінець учасники літературної екскурсії підійшли до меморіалу «Борцям за волю України», а далі – до недавно освяченої Алеї Слави і вшанували пам'ять сьогоднішніх Героїв-захисників, що віддали своє життя за свободу і незалежність України.

 Людмила АТАМАНЧУК, викладачка української мови та літератури

: