Засідання робочої групи ОПП «Торгівля»
Освітньо-професійна програма у сфері фахової передвищої освіти – єдиний комплекс освітніх компонентів, спрямованих на досягнення результатів навчання, що дає право на отримання здобувачами освіти професійної та освітньої кваліфікації.
3 квітня 2025 року відбулося засідання робочої групи ОПП «Торгівля» підготовки здобувачів фахової передвищої за спеціальністю D7 Торгівля у ВСП Заліщицький ФК імені Є.Храпливого НУБіП України, з метою обговорення проекту освітньо-професійної програми для вступників 2025 року та визначення напрямків її розвитку.
В засіданні взяли участь розробники програми: керівник робочої групи – ГАЛАЙДІДА Ольга Василівна, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, викладач-методист, члени робочої групи: СИТНИК Галина Михайлівна, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, викладач-методист, КИВЕРИГА Ольга Юріївна – спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, викладач-методист; представники органів студентського самоврядування: ЗАВАДА Віталія Володимирівна, студентка 3 курсу економічного відділення – керівник навчального сектору студентського парламенту, ДИМУШКО Христина Степанівна, староста випускної групи спеціальності 076 Підприємництво та торгівля – керівник сектору дисципліни і порядку студентського парламенту. Крім цього, були присутні та взяли участь в обговоренні програми: ГНАТИШИН Михайло Іванович, начальник Заліщицького управління Чортківської філії Тернопільського обласного центру зайнятості – член Ради роботодавців ВСП Заліщицький ФК ім. Є.Храпливого НУБіП України; стейкхолдери – ЧЕКАЛЮК Уляна Мирославівна, начальник управління економічного розвитку Заліщицької міської ради, БІЛІНСЬКА Леся Станіславівна, директор ПП «Андріатика», МИСАК Любов Михайлівна, керуюча ТОВ ТЕКО-Трейд, НАВОЛЬСЬКИЙ Степан Михайлович, приватний підприємець, директор торгового центру «Господар»; ПАВЛЮК Борис Степанович – директор ВСП Заліщицький ФК ім. Є.Храпливого НУБіП України; ДУДЯК Ігор Петрович – завідувач навчально-виробничої практики ВСП Заліщицький ФК ім. Є.Храпливого НУБіП України; САВЧУК Надія Михайлівна – викладач циклової комісії економічних та комерційних дисциплін.
Ольга Галайдіда ознайомила присутніх проектом ОПП «Торгівля» за ОПС «Фаховий молодший бакалавр», розробленим з попереднім врахуванням запропонованих стейкхолдерами змін, що стосуються кількісного та якісного оновлення вибіркових освітніх компонент ОПП (за вибором здобувача фахової передвищої освіти) та запропонувала переглянути освітні компоненти на відповідність сучасним вимогам і пріоритетним напрямкам розвитку економіки країни та регіону, а також новому переліку спеціальностей відповідно до вимог Положення про систему забезпечення якості освіти у ВСП Заліщицький ФК ім. Є.Храпливого НУБіП України.
Борис Павлюк зазначив, що зростаючі вимоги ринку праці, що викликані посиленням конкурентних відносин, підвищенням професійних вимог до фахівців з підприємництва та торгівлі, збільшенням кількості потенційної робочої сили, яка володіє необхідними компетенціями, ставлять принципово нові вимоги до майбутнього спеціаліста, сьогоднішнього здобувача фахової передвищої освіти. На перший план виходить необхідність підготовки сучасного фахівця, здатного адаптуватись до швидких змін зовнішнього середовища. Ця програма орієнтована на підготовку успішних професіоналів-управлінців, здатних приймати управлінські рішення щодо вирішення завдань ефективного інноваційно-цифрового розвитку бізнес-середовища. Здобувачі вчаться розробляти, реалізовувати проекти і програми організаційних змін, що спрямовані на підтримку конкурентоздатності та забезпечення прибутковості сучасного підприємництва за допомогою цифрових технологій.
Ольга Киверига внесла пропозицію про розширення спектру компетентностей здобувачів шляхом врахування у матриці відповідності програмних результатів навчання та обов'язкових освітніх компонентів.
Михайло Гнатишин запропонував внести до обов'язкових освітніх компонентів, що формують спеціальні компетентності дисципліни інформаційно-комунікаційного спрямування.
Степан Навольський виступив з пропозицією збільшення практичної підготовки в ОПП, що дасть можливість студентам на більш глибоке опанування методів аналізу й синтезу та закріплення здатності до генерування ідей розвитку потенціалу сучасних підприємств.
Любов Мисак, акцентувала увагу на активнішому залученні здобувачів освіти до участі в наукових та практичних заходах.
Леся Білінська запропонувала активно впроваджувати інтерактивні методи навчання, що передбачають участь студентів дискусіях під час лекцій і семінарів.
Уляна Чекалюк запропонувала використовувати сучасні онлайн-інструменти для ознайомлення з різноманітними можливостями сучасної електронної комерції.
Вікторія Завада зауважила, що потрібно врахувати результати опитування та внесені пропозиції здобувачів освіти щодо відповідності ОПП потребам і запитам студентів в частині конкретних уявлень про своє професійне майбутнє, технологій професійного і посадового зростання.
Христина Димушко вказала на необхідність збільшення переліку вибіркових дисциплін для надання здобувачам освіти можливості більш повної реалізації індивідуальної освітньої траєкторії.
Ігор Дудяк виступив з пропозицією розширення тематики практичних занять з дисципліни «Комерційна діяльність» у напрямку визначення потенціалу вітчизняних підприємств різних галузей в умовах воєнного стану.
Галина Ситник внесла рекомендації щодо врахування зауважень та пропозицій, які надійшли під час проведення громадського обговорення проєкту ОП, а саме пропозиція розширення сегменту обрання предметів вибіркової складової ОПП «Торгівля» у напрямку дисциплін підприємницького спрямування.
Під час розроблення проекту освітньо-професійної програми «Торгівля» на 2025 рік були враховані всі пропозиції, зауваження та рекомендації, які були висловлені на спільному засіданні робочої групи з викладачами циклової комісії економічних та комерційних дисциплін, стейкхолдерами, роботодавцями та представниками органів студентського самоврядування.
Таким чином, проект ОПП «Торгівля» враховує всі необхідні рекомендації та пропозиції з метою забезпечення якісної та ефективної підготовки майбутніх фахівців у галузі торгівлі.
Ольга ГАЛАЙДІДА, керівник робочої групи ОПП «Торгівля»