Тиждень економічних та комерційних дисциплін
Діалог зі стейкхолдерами
У колективі ВСП «Заліщицький фаховий коледж імені Є.Храпливого НУБіП України» утвердилось глибоке розуміння того, що в умовах сьогодення запорукою високого рівня підготовки фахівців для сучасних потреб ринку праці є налагодження тісної взаємодії зі стейкхолдерами – роботодавцями, фахівцями-професіоналами, які зацікавлені майбутніми випускниками. В реалізації цього завдання важливим є створення і розвиток платформи для обговорення зміни вимог до навичок молодого фахівця згідно тенденцій сучасного ринку праці.
3 квітня 2025 року, за сприяння директора ВСП Заліщицький ФК імені Є.Храпливого НУБіП України Бориса Павлюка і викладачів циклової комісії економічних та комерційних дисциплін, було організовано проведення засідання-діалогу за круглим столом з метою ознайомлення студентів з досвідом ведення успішної підприємницької діяльності. Темою зустрічі стейкхолдерів, викладачів та здобувачів освіти спеціальностей 076 Підприємництво та торгівля, 051 Економіка обрано проблему «Розвиток торгівлі в сучасному світі: можливості для молоді і фахівців».
Модераторами заходу стали директор коледжу Борис Павлюк та голова циклової комісії економічних та комерційних дисциплін Ольга Киверига. Ними було запропоновано для обговорення такі проблеми:
-
стан сучасного світу професій, їх зміст та вимоги до працівника;
-
тенденції розвитку ринку праці;
-
підприємства та актуальні вакансії;
-
засоби підвищення конкурентоспроможності фахівців на ринку праці;
-
умови правильної побудови кар'єри молодого фахівця;
-
джерела і шляхи досягнення кар'єрного успіху;
-
вимоги працедавців до практичних навичок випускників;
-
рекомендації до формування освітньо-професійних програм;
-
поради як здобути нові знання та практичний досвід;
-
шляхи подолання внутрішніх конфліктів та методи самопрезентації.
Серед запрошених гостей були присутні провідні підприємці Заліщанщини, з якими укладено угоди щодо проходження здобувачами освіти фахового коледжу виробничих практик з можливістю подальшого працевлаштування, зокрема: Михайло Гнатишин, начальник Заліщицького управління Чортківської філії Тернопільського обласного центру зайнятості, Уляна Чекалюк, начальник управління економічного розвитку Заліщицької міської ради, Леся Білінська, директор ПП «Андріатика», Любов Мисак, керуюча ТОВ ТЕКО-Трейд, Степан Навольський, приватний підприємець. Учасниками засідання-діалогу були також Галина Ситник, викладач комерційних дисциплін, Надія Савчук, викладач економічних дисциплін та Ігор Дудяк, завідувач навчально-виробничої практики.
Ольга Киверига привітала учасників круглого столу та коротко зупинилася на меті та форматі зустрічі.
Борис Павлюк ознайомив гостей із основними викликами, які стоять перед закладами освіти у зв'язку із воєнною агресією росії проти України та проєктом Закону України щодо модернізації мережі закладів фахової передвищої освіти.
Михайло Гнатишин поділився актуальною інформацією щодо стану сучасного світу професій, їх змісту та вимог до працівника; тенденцій розвитку ринку праці та актуальні вакансії.
Уляна Чекалюк дала поради, як здобути нові знання та практичний досвід, пояснила, як бути конкурентоспроможним фахівцем на ринку праці.
Леся Білінська поділилась практичним досвідом підприємницької діяльності та зазначила, що головною її особливістю є використання в технологічному процесі виробництва тільки натуральної, якісної сировини, що значно відрізняє якість власної продукції від виробів інших торгових марок. Леся Станіславівна розкрила умови праці на виробництві та запросила здобувачів освіти до подальшого співробітництва.
Любов Мисак розповіла про вимоги роботодавців до практичних умінь випускників, акцетувала на тому, які навички їм потрібно розвивати ще під час навчання та умови правильної побудови кар'єри молодого фахівця.
Степан Навольський поділився досвідом ведення успішної підприємницької діяльності та формування вміння самопрезентувати себе, як молодого фахівця.
Ольга Галайдіда, заступник директора коледжу з навчальної роботи, підбиваючи підсумки обговорення, зазначила, що з огляду на глобалізацію світової економіки та перспективи розвитку малого та середнього бізнесу в Україні, фахівець в галузі підприємництва та торгівлі нині є трендом на ринку праці. Трансформація ринку праці в наш час, як ніколи швидка і революційна. Технологічні інновації, глобалізація, зростання автоматизації та зміни вимог до навичок ставлять перед молодим фахівцем нові виклики і можливості. Тому, щоб стати успішним спеціалістом в майбутньому, важливо вже зараз розуміти вимоги, які це майбутнє ставить, щоб завчасно підготуватись до викликів сьогодення. Студенти коледжу з зацікавленням сприймали інформацію, взяли участь в обговоренні і мали унікальну можливість напряму поставити важливі питання щодо вимог до працевлаштування.
Запрошені роботодавці отримали для ознайомлення освітньо-професійні програми, за якими ведеться підготовка фахівців в коледжі. Їм запропоновано проаналізувати їх зміст і внести пропозиції для обговорення на засіданнях робочих груп. Також стейкхолдерам було запропоновано пройти опитування для роботодавців на сайті коледжу.
Після жвавих дискусій, учасники круглого столу, підводячи підсумки проведеного заходу зазначили, що:
1.Ринок праці гостро потребує фахівців усіх спеціальностей, за якими навчаються студенти коледжу, а також для майбутньої відбудови України в післявоєнний час.
2.Для покращення практичної підготовки здобувачів освіти, враховуючи сучасні вимоги ринку праці, необхідно поглибити співпрацю коледжу з базовими підприємствами за рахунок систематичного проведення екскурсій, виїздних майстер-класів та гостьових лекцій від роботодавців, проведення практичних занять на виробництві.
3.За можливості, пропонується внести зміни до графіків освітнього процесу в частині планування практичного навчання.
4.Спільними зусиллями необхідно продовжити діяльність з удосконалення професійної орієнтації серед молоді.
5.Всі роботодавці готові всебічно підтримувати та допомагати фаховому коледжу, який єдиний у місті готує фахівців за освітньо-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр.
Головним результатом такої зустрічі стало поглиблення співпраці викладачів циклової комісії та студентів з майбутніми роботодавцями. Віримо, що ці зусилля принесуть успіх.
Інформацію надала Ольга ГАЛАЙДІДА,
заступник директора коледжу з навчальної роботи