За підсумками практичного семінару, який відбувся на базі ДУ «НМЦ «Агроосвіта» м. Київ, у ВП НУБіП України «Заліщицький аграрний коледж ім. Є. Храпливого» проведено семінар на тему «Податкові зміни в АПК: аналіз, наслідки та перспективи».
У семінарі прийняли участь працівники фінансової служби та викладачі спеціальних дисциплін.
На даному заході розглядались питання озвучені на семінарі у Києві представниками Міністерства аграрної політики та продовольства України, а також головою Департаменту методології і нормотворчої роботи ДФСУ.
Сьогодні, як ніколи гостро стоїть питання стратегії розвитку АПК. Про це повідомив Андрій Кінщак – директор Департаменту стратегії та економічного розвитку Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Основними стратегічними пріоритетами на 2016 рік є:
-
Створення законодавчої бази про державну підтримку АПК.
-
Розробка державних цільових програм.
-
Направлення 1% від ВВП в аграрну галузь.
-
Обіг земель сільськогосподарського призначення.
-
Розвиток органічного ринку.
Також на семінарі було розглянуто питання стану аграрної галузі та динаміку сільськогосподарського виробництва за попередні роки. Так, зменшивши обсяги виробництва, за останні 2 роки Україна фактично третю частину всієї с/г продукції експортує за кордон, ставши країною «донором».
Велика увага була приділена рівню прибутковості з 1 гектара ріллі по Україні. За прогнозами на 2016 рік, прибуток з 1 га ріллі становитиме в межах 25 дол/га. А рівень рентабельності впаде до 6%.
Значна роль була відведена проблемі адміністрування ПДВ. Зокрема, розглядались зміни до Податкового кодексу України в частині нового спеціального режиму ПДВ, що викликало жваві дискусії. Згідно нього, сільськогосподарські товаровиробники сплачують податкові зобов'язання у таких пропорціях:
-
Для операцій із зерновими та технічними культурами : 85% ПДВ буде сплачуватися до бюджету і 15% спрямовуватись на спеціальні рахунки платника;
-
Для операцій з продукцією тваринництва ( велика рогата худоба і молоко) : 20% сплачується до бюджету і 80% спрямовується на спеціальні рахунки платника;
-
Для операцій з іншою сільськогосподарською продукцією: 50% до бюджету і 50% - на власні спецрахунки.
Запроваджено також два реєстри з відшкодування ПДВ та визначено критерії для платників податку, які можуть претендувати на бюджетне відшкодування.
Важливе місце було відведено проблемі збільшення ставок єдиного податку для платників 4 групи. Так, у порівнянні з 2015 роком ставки зросли у 1,8 рази. Та все ж платники єдиного податку готові сплачувати за такими ставками, аніж переходити на загальну систему оподаткування.
Також згідно даних Державної служби статистики нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі у Тернопільській області на 2016 рік в середньому становить – 30040 гривень, а нормативна грошова оцінка 1 гектара багаторічних насаджень – 19435 гривень.
В цілому, прийнявши участь у двох семінарах, можна зробити висновки, що в Україні є можливості та потенціал для розвитку аграрної галузі . Але держава, зі своєї сторони, повинна чітко дотримуватись принципів оподаткування, створити стабільну законодавчу базу та подбати про державні цільові програми, які б могли дати впевненість аграрному виробнику в завтрашньому дні.
Красій Н.Я., викладач обліково-фінансових дисциплін