Наш календар
Якщо будете жити в любові, Бог буде при вас
І дасть вам перемогу над ворогом;
а як будете жити ненависно…то й самі загинете,
і втратите землю ваших батьків і дідів….
Ярослав Мудрий, державний діяч,великий
князь київський XI ст..
Гідність людини є однією з найважливіших особистісних цінностей, закріплених у багатьох правових актах, в тому числі міжнародних. У Конституції України (стаття 3) гідність людини, як і її життя, здоров'я, честь, недоторканність і безпека, визнаються в нашій державі найвищою соціальною цінністю. Фундаментальними міжнародними актами проголошується, що визнання гідності кожної людини та її рівних і невід'ємних прав є основою свободи, справедливості і загального миру. Наприклад, у статті 1 Загальної декларації прав людини (1948 рік) йдеться: "Усі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах".
Почуття гідності та честі, право на самовизначення є головними цінностями українців. Ці риси об'єднують наших героїв – борців за свободу та незалежність України різних часів: Української революції 1917–1921 років, Холодного Яру і повстанців 1920–1930-х, Української повстанської армії, учасників дисидентського руху, Революції на граніті, Помаранчевої революції, Революції Гідності, героїв-воїнів російсько-української війни.
21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи – одне зі знакових офіційних свят, встановлене на честь двох революції, які відбулися в Україні у 2004 та 2013 роках.
Пам'ятна дата з'явилась після відповідного указу п'ятого президента Петра Порошенка і була встановлена "з метою утвердження в Україні ідеалів свободи та демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини та громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору".
Майдан став епіцентром кардинальних змін в країні, а зважаючи на її географічне розташування та зовнішньо політичні процеси, можливо, й у регіоні. Він запустив процес не лише трансформації політичної сцени, а й соціальних і культурних перетворень.. Революція Гідності відкрила вікно можливостей для актуальних змін в Україні – процесу декомунізації, розвитку громадянського суспільства, що потужно заявило про себе на Майдані у вигляді численних громадських ініціатив і волонтерського руху на розбудову війська і захист держави, подальших процесів трансформації посттоталітарного суспільства в демократичне.
Революція Гідності стала трансформаційним, героїчним і драматичним феноменом для України. Український народ довів свою відданість свободі, свою гідність, заплативши однак за такі цінності найвищу ціну – життям 107 учасників акції протесту, Героїв України, названих Небесною Сотнею.
З 24 лютого 2022 року на оборону цінностей, які відстоював Майдан, постали воїни, що тримають нині небо над Україною у російсько-українській війні. Багато наших земляків на сьогодні мобілізовано до лав українського війська, вони з честю захищають кордони нашої держави, борються за її єдність та цілісність.
До відзначення Дня Гідності долучилися студенти нашого закладу. В рамках заходів у ВСП Заліщицький фаховий коледж імені Є.Храпливого відбувся патріотичний флешмоб «Бути гідним», організована тематична книжкова виставка, проведена виховна година.
Гідність і Свобода – руйнують імперії.
Гідність і Свобода – об'єднують країни та згуртовують громадян.
Гідність і Свобода – перемагають завойовників і диктаторів.
Гідність і Свобода – рушії поступу та добробуту України.
Гідність і Свобода – найважливіші інвестиції в майбутнє України.
Матеріал підготували:
Ольга ТРАКАЛО, викладач суспільних дисциплін
Наталія ГНАТЯК, бібліотекар