Search

Обрати мовуЦього дня 102 роки тому…

Цього дня 102 роки тому…

Цього року минає 102 роки, як 13 листопада 1918 року було проголошено самостійну Західноукраїнську Народну Республіку. У ці листопадові дні зі студентами першокурсниками на заняттях з історії України вивчалась дана тема.

Західноукраїнська Народна Республіка проіснувала 257 днів, її поразку зумовив цілий ряд факторів. Але навіть за такий короткий час, і навіть у таких складних обставинах ця держава була справді народною, демократичною, її політичний устрій являв собою добру модель тогочасної європейської правової держави. Президентом республіки було обрано Є.Петрушевича.

Урядові ЗУНР вдалося налагодити адміністрацію краю, пошти, телеграфу, залізниці, забезпечити функціонування шкіл, шкільництво отримало державний статус, національним меншинам надавалося право "на школу рідною мовою", утверджувався державний статус української мови. Значні зусилля були спрямовані на об'єднання з УНР. Після переговорів з Директорією 22 січня 1919 р. у Києві проголошено Акт Злуки УНР та ЗУНР (зараз 22 січня відзначається як День соборності України). Діяльність ЗУНР мала значний вплив на формування національної свідомості всього українського народу.Для захисту республіки була утворена боєздатна Українська Галицька Армія (УГА), яка досягла 100 тис. чоловік.

Сторінки історії ЗУНР пов'язані з нашим містом Заліщики. З 2 червня 1919 року певний час уряд ЗУНР перебуває в Заліщиках, де розташовується у будинку баронеси С. Торнау, яка була дуже позитивно налаштована до ЗУНР. Вся влада західноукраїнської держави обмежувалась тоді невеликим трикутником поміж ріками Дністром на півдні та Збручем на сході. Саме в Заліщиках 9 червня президент Української Національної ради Є. Петрушевич одержав надзвичайні повноваження диктатора. Перед переходом апарату влади ЗУНР і УГА за Збруч, Президія Виділу УНРади і Рада державних секретарів «постановили надати право виконувати всю військову і цивільну владу одній людині». У зв'язку з цим, прем'єр С. Голубович разом з усіма членами Державного секретаріату пішов у відставку і передав свої права Є.Петрушевичу. Йому було надано право виконувати всю військову і цивільну владу до моменту відкликання. У Заліщиках було опубліковано документ такого змісту: «З огляду на вагу хвилі і на небезпеку, яка грозить Вітчизні для скріплення і одностайности державної влади Президія Виділу Укр. Національної Ради Західної области У.Н.Р. і Державний Секретаріат постановляють надати право виконувати всю військову і цивільну державну владу, яку доси на основі конституції виконував Виділ Укр. Нац. Ради і Державний Секретаріят Др. Евгенови Петрушевичиви як уповноваженому Диктаторови. Ся повновласть важна до відкликання». Надання Петрушевичеві диктаторських повноважень було вимогою історичного моменту, в умовах складного військового протистояння з Польщею. Саме зосередження влади в одних руках дозволило згуртувати та піднести моральний дух армії, залучити до її рядів нові сили (число УГА на червень 1919 року складало 90 тисяч) та організувати потужну контрнаступальну операцію.

Вшановуючи пам'ять творців Західно-Української Народної Республіки, ми повинні усвідомити, що приклад їхнього служіння, а також відданість Батьківщині повинні залишатися взірцем для кожного з нас.

Галина Петрів, к.п.н., викладач історії 

: